Mazda MX-5

Pim & Lorenzo van Riet: “We zijn racers, dus het blijft jeuken”

10:46 01-09-2026

Opeens stonden er halverwege het seizoen twee bekende namen als gastrijders op de deelnemerslijst van de Mazda MX-5 Cup Benelux: vader en zoon Pim & Lorenzo van Riet, allebei met een hele erelijst in vooral de Nederlandse cupklassen op hun naam. Dit jaar was alleen Lorenzo tijdens de Voorjaarsraces een keer in actie gekomen in de Supercar Challenge, samen met Oscar Gräper in een Cupra TCR van Ferry Monster Autosport. Nu keerden ze samen terug in die andere V-Max-klasse – en met veel succes, want Lorenzo kwam als dubbele winnaar uit de strijd, terwijl Pim met een vijfde plaats op zaterdag naar huis ging. We schoven in het weekend op de Nürburgring diverse keren aan bij het tweetal, eerst op vrijdagmiddag, daarna na hun successen, en vroegen naar het verhaal achter hun vooralsnog eenmalige terugkeer in de Mazda MX-5 Cup.

Waarom nu elk een Mazda? En waarom de Nürburgring?

Pim: “We volgen de Mazda MX-5 Cup natuurlijk al jaren. Vorig jaar heb ik nog meegereden. We zijn racers, dus het blijft jeuken. Af en toe willen we blijven racen. Dus toen ik begin dit jaar dit weekend op de Nürburgring op de kalender zag staan, zei ik meteen: daar gaan we aan meedoen. Zodoende zijn we nu hier.”

Wat hebben jullie in de tussentijd gedaan?

Pim: “Ik niks! Ik heb vanaf juni verleden niet meer in een raceauto gezeten. Ik stapte vanochtend voor het eerst weer in, maar je verleert het niet. Ik blijf fanatiek. En we hebben gelukkig twee goede auto’s. Ferry kent ze ook niet, hij heeft ze gehuurd [van EJ Motorsport, het team van Jurgen Evers in België]. Het zijn goed verzorgde auto’s, dat zie je, en ze doen het goed.”
Lorenzo: “Ik ben bezig met het halen van mijn Nordschleife-permit, om te kunnen meedoen aan de VLN en volgend jaar ook aan de 24 Uur van de Nürburgring. Dat is het streven. Daarvoor heb ik drie maanden geleden voor het eerst op de Nordschleife gereden, in de Cupra TCR van Dennis & Steff de Borst. Dat was het eerste deel van de drie taken die je moet volbrengen. Er volgt nog een e-learning en daarna moet je een vieruursrace voltooien. Dan pas heb je je licentie. Voor die tijd mag je met niet meer dan 300 pk rijden, daarna mag je alles rijden. Maar naast die ene race heb ik eigenlijk ook niets gedaan.”
Pim: “Of ik dan ook in die Cupra stap? Nee, ik wil me nergens aan verbinden. Dit weekend heb ik het enorm naar mijn zin, maar het kan ook zomaar anders zijn. Mijn hoofd moet ernaar staan, ik wil geen verplichtingen meer aangaan.”

Voelde het nog een beetje roestig?

Pim: “Een racer kan altijd hard rijden en ik kan ’t nog een beetje. Vanochtend was ik vier seconden te langzaam. Ik zei meteen: het ligt echt aan mij, zet er straks nieuwe banden onder en hij doet ‘t. En dat klopte ook. Ik hoop dat ik in de kwalificatie een beetje vooraan sta. Die Mazda’s zijn zó gevoelig voor de slipstream, dat scheelt zomaar halve seconde of zelfs een seconde per rondje. Als je in de kopgroep meekan, krijg je die seconde cadeau.”
Lorenzo: “Vanochtend waren de eerste twee rondjes even anders. Ik had sinds 2023 niet meer in een achterwielaangedreven auto gereden, dus daar moet je toch even aan wennen. Maar het ging nog vrij goed, vanochtend op oude banden en deze middag op nieuwe banden. Meteen eerste, ja. Maar je moet hier ook wel een beetje mazzel hebben. Een sleepje scheelt zomaar een seconde. Baankennis? Nee, in de VLN rijd je alleen Nordschleife, dus ik rijd hier ook voor het eerst!”

En dan in de eerste race meteen winnen en vijfde worden, door geduldig plekken goed te maken en vooral aan het slot toe te slaan.

Pim: “De balans werd beter met elke ronde, ik voelde me steeds lekkerder in de auto. Maar daar gaat het ook om: je moet het opbouwen. Aan het eind waren mijn rondetijden even snel als die van Lorenzo.”
Lorenzo: “Ik had helemaal geen goede start, ik kreeg ‘m niet in z’n twee. Ik denk dat ik in de eerste bocht 14e lag ofzo! Maar het was een geweldige race, ik heb ervan genoten.”

Toen moest het beste nog komen…

Lorenzo: “Het begon natuurlijk op pole. De baan was half nat, dus je moest in de opbouwronde echt even goed kijken waar het droog was en welke lijnen er mogelijk waren. Ik had weer niet zo’n beste start, dus ik ging als derde de eerste bocht in. Maar ik had dus goed opgelet in die opbouwronde en zag dat er helemaal aan de buitenkant bij bocht 2 een droge lijn lag. Zij gingen binnendoor en ik buitenom, zo pakte ik ze meteen alle twee terug! Sindsdien heb ik eigenlijk niet meer de leiding uit handen gegeven, wat niet gebruikelijk is bij de Mazda’s. Maar het lukte me toch, want ik had echt een goede snelheid en de setup was perfect. De baan lag me ook wel, want met een beetje halfnat kan ik wel mee uit de voeten. In het begin zaten ze nog op mijn bumper, maar de snelheid zat er zo goed in dat ik elke rondje wel iets bij ze kon wegrijden. Op een gegeven moment was de ‘tow’ gebroken omdat zij achter mij gingen vechten. Toen kon ik alleen maar verder wegrijden. Uiteindelijk heb ik met ruim vier seconden voorsprong gewonnen.”

Smaakt het naar meer?

Pim: “De Mazda MX-5 Cup zou mij zomaar weer kunnen passen, want ik vind het nu wel erg leuk. De races die ze laten zien, zoals laatst ook op Assen, zijn fantastisch om naar te kijken. Cupracen is echt racen – en dat heb ik mijn hele leven gedaan. Dus ik kan er de volgende race zomaar weer bij staan. Maar voor Lorenzo kijken we echt wel eerst naar de VLN. Hij wil het liefst Porsche Supercup of Carrera Cup Deutschland doen, maar dat zijn bedragen. Die gaan we niet betalen. In de VLN kun je je kosten delen. Je kunt zelfs gasten meenemen en op vrijdagen die in een stoel ernaast laten meerijden. Dat maakt het allemaal bijzonder interessant. In dit geval kunnen we dus de kosten delen met FEBO. We gaan al zó ver terug: FEBO is al sinds 1991 mijn sponsor. Dennis de Borst is zelfs ooit door mij gaan racen. Zijn vader sponsorde mij al toen ik hem een keer meenam naar Monaco, waar ik toen de Clio V6 reed. Daar is Dennis ook besmet met het virus. Racen is echt een uitlaatklep voor hem, net als voor mij. Daarom moet het leuk zijn, het moet allemaal kloppen.”
Lorenzo: “Het was een supergoed weekend en heel leuk om terug te zijn bij de Mazda MX-5 Cup. Maar ik heb nog geen Mazda-plannen voor de rest van het jaar. Ik ga wel een Clio Cup-race doen op Spa, voor het team waarvoor ik in 2023 reed.”