De broers Vuik, erfelijk belast of gewoon goed opgevoed?

Als je in huize Vuik niet over autosport en auto’s kunt meepraten, heb je een eenzaam bestaan. Met een autobedrijf waarin ze alle drie werkzaam zijn, vader Henk Vuik die al decennialang in de autosport actief is, zoons Henk jr. en Luuk die in de Mazda MX-5 Cup Benelux racen en veel tijd doorbrengen op de sim, dan kan het niet anders of het is een en al autosport wat de klok slaat daar in Krimpen aan den IJssel.

Vader Henk Vuik reed Formule Ford in de hoogtij- en nadagen van deze klasse en heeft er ook al heel wat toerwagenraces opzitten. Het is dan ook niet zo vreemd dat zijn nu 18-jarige zoon Henk jr. en (nog net) 15-jarige zoon Luuk in de autosport zijn beland. Erfelijk belast en goed opgevoed zullen we maar zeggen. Henk jr. is aan zijn tweede volledige seizoen in de Mazda MX-5 Cup Benelux bezig, terwijl zijn jongere broer Luuk vorig jaar bij de laatste twee evenementen zijn debuut maakte en nu dus aan zijn eerste volledige seizoen in de Mazda’s aan het werk is.

Tijdens The Racing Day op TT Circuit Assen was het tweetal weer te vinden in het onderkomen van Van der Heijden Autosport/Dutch Race Driver Academy, het team waar de broers voor uitkomen. Dat ze daar rijden is niet vreemd als je bedenkt dat Henk Vuik en Jan Paul van Dongen (DRDA) elkaar al uit de Formule Ford-tijd kennen en daarmee al ruim twintig jaar samen op de circuits rondlopen.

Net als zoveel jonge autosportdebutanten begon ook Henk jr. op de kart. “Ik reed mijn eerste rondjes op het terrein bij ons autobedrijf. Maar eigenlijk ben ik pas echt op de kartbaan gaan rijden toen Luuk daar begon. Ik heb diverse nationale, Benelux, Europese- en wereldkampioenschappen gereden en heb dat tot vorig jaar gedaan. Intussen reed ik natuurlijk op het bedrijfsterrein ook al met auto’s en twee dagen na mijn 15de verjaardag had ik mijn racelicentie. Uiteraard had ik daarvoor al bij de DRDA van Jan Paul de racecursus gevolgd”, steekt Henk jr. van wal.

Als Mercedes-specialist kon het niet uitblijven of het autorensportdebuut werd gemaakt met een SLK van dat merk bij de DRDO van Jan Paul van Dongen. “Jan Paul had inmiddels een Mazda MX-5. Die liet hij bij mijn vader op de zaak spuiten en hij vroeg toen of ik er een keer mee wilde testen. Dat ging meteen heel goed en het was ook een leuke auto om mee te rijden”, vervolgt Henk jr. Eenmaal besmet, maakte hij in 2025 de overstap naar de Mazda MX-5 Cup Benelux. “Het was best wennen omdat het heel anders was dan karten, maar het ging voor een eerste jaar eigenlijk best goed. Gedurende het seizoen maakte ik flinke stappen en bij de laatste race eindigde ik voor het eerst op het junior podium.” Daarnaast reed Henk jr. ook nog de nodige wedstrijden bij de DRDO. “Dat was heel leerzaam, niet alleen omdat je dan nog meer meters maakt, maar ook omdat je daar tussen allerlei andere auto’s rijdt, zowel snellere als langzamere.”
Voor een tweede seizoen in de Mazda MX-5 Cup Benelux werden de verwachtingen naar boven bijgesteld, maar vooralsnog verloopt 2026 nog niet zoals gehoopt. “De snelheid is wel goed, maar tot nu toe heb ik ontzettend veel pech gehad. Zo is de auto al diverse keren in de noodloop geschoten en dan kun je een goede uitslag wel vergeten”, kijkt Henk jr. op deel één van het seizoen terug. Bij het VDH-team en in de Mazda MX-5 Cup racet Henk jr. natuurlijk niet alleen met, maar ook tegen zijn jongere broer Luuk. “Dat is alleen maar ontzettend leuk, behalve als hij sneller is natuurlijk, ha ha. Ik heb als coach naast Luuk gezeten toen hij in de Mazda’s begon. We zijn ongeveer even snel. In de kwalificatie proberen we elkaar ook aan een snellere tijd te helpen, de slipstream kan een serieus verschil maken in de Mazda’s.” De ‘broederstrijd’ wordt overigens thuis gewoon voortgezet. “We hebben twee sims staan en dan rijden we tegen elkaar, vaak met nog een clubje andere rijders.”
Voor Henk jr. is de Mazda MX-5 Cup Benelux zeker geen eindstation, maar zoals de cup ook bedoeld is een opstap naar een hogere categorie. “Ook volgend jaar zal ik in de Mazda’s blijven rijden. Je leert er zoveel, van echt racen en tactiek tot wagenbeheersing, eigenlijk alles wat je later in andere klassen nodig hebt. Daarna wil ik de overstap maken naar de GT4 om vervolgens door te groeien naar de GT3.” Mooie toekomstmuziek dus voor Henk jr., die bij Mercedes-Benz specialist Vuik Auto’s werkzaam is in de afdeling restauratie en schadeherstel.

Eind augustus wordt Luuk Vuik 16 jaar en dan gaat ook hij, maar dan als monteur, in het familiebedrijf aan de slag. Luuk is al net zo erfelijk belast als zijn oudere broer. “Ik was 5 jaar toen ik op de karts stapte, meteen op de baan in Strijen. Ik heb daar meegedaan aan clubraces. Daarna ben ik eigenlijk vrij snel weer gestopt, gewoon omdat ik er geen zin meer in had. Op mijn 12de ben ik weer begonnen met karten en heb Nederlandse en Benelux kampioenschappen gereden. Ik was 13 jaar toen ik op Assen tijdens een trackday met een Mercedes 190 mijn eerste meters met een auto op het circuit aflegde. Daarna volgden, toen ik 14 was, trackdays met een Suzuki Swift op Zandvoort en een week na mijn 15de heb ik, bij wie anders dan de DRDA, mijn racelicentie gehaald.” Dat was precies de leeftijd om mee te kunnen doen in de Mazda MX-5 Cup Benelux en dus maakte Luuk tijdens de twee slotevenementen van het seizoen 2025 zijn debuut in de cup.

Dit jaar is dus zijn eerste volledige seizoen in de Mazda van VDH Autosport/DRDA. “Het gaat eigenlijk boven verwachting. Ik heb al drie keer op het junior podium gestaan. In Zolder was ik zelfs eerste junior en tweede algemeen, dat was wel heel mooi. Aan de andere kant heb ik ook wel veel foutjes gemaakt, die veel tijd hebben gekost, dus in andere races had er nog wel wat meer ingezeten. In de Mazda’s is het door het close racen niet alleen ontzettend leuk, het is ook heel leerzaam”, aldus Luuk, die het ook wel apart vindt om met en tegen zijn broer te racen.

“Het is heel leuk om dit samen te doen. Ik weet dat hij geen domme dingen tegen mij zal doen en ik hem kan vertrouwen. Daarbij helpen we elkaar ook als dat kan.” Ook de uren op de sim helpen aan zijn ontwikkeling. “We zitten eigenlijk wel iedere avond op de sim. We rijden daarbij vaak op Zandvoort, Zolder, de Nürburgring en Spa, een circuit waar we helaas dit jaar niet komen. Ik heb er ook echt wat aan om beter voorbereid aan een raceweekend op zo’n circuit te beginnen.” Luuk voelt zich daarbij goed thuis bij het team van VDH Autosport, dat alleen maar uit tieners bestaat en waarbij zijn broer Henk jr. nota bene met zijn 18 jaar de oudste rijder is. “Omdat we allemaal van dezelfde leeftijd zijn, snappen we elkaar en is het ontzettend leuk onderling. Daarbij helpen we elkaar, zoals laatst in Zolder toen we in de kwalificatie in een treintje van vier elkaar aan een snellere tijd probeerden te helpen.”

Om nog meer ervaring op te doen, blijft ook Luuk volgend jaar nog gewoon de Mazda MX-5 Cup Benelux trouw, maar het zal niemand verbazen dat ook voor de jongste Vuik daarna de stap richting GT4 lonkt.

Meer nieuws van de JACK'S Racing Day
De broers Vuik, erfelijk belast of gewoon goed opgevoed?
Sem Karsten maakt jongensdroom waar
Tomas De Backer bijna beste Belg, na Dekker!
Dekker speelt het slim en grijpt de dubbel op Assen
Dekker lacht het laatst na spektakel op Assen
Jansen vliegt naar pole voor Jack’s Casino Racing Day
Tomas De Backer opnieuw aan de start !
Noah Maton wil opnieuw winnen!
Assen en Nürburgring voor Thierry Glaesener
Een leerschool voor Jack De Cock